24.9.2018
Pro kiteboarding a spousty dalších sportů je to neodmyslitelné médium, bez kterého bychom toto nemohli realizovat. Co to vlastně je? Kolik druhů větru máme nebo proč se nazývá každý vítr jinak?
Vítr obecně je pohyb částice vzduchu v určitém místě atmosféry v daném časovém okamžiku. Nejčastěji se jedná o horizontální proudění vzduchu v atmosféře. Pokud jej popisujeme, zajímá nás jeho směr, rychlost a kvalita.
Směr větru
Směr větru se udává vždy ze směru, odkud vane vítr. Na stránkách Windsoul v popisech daných kitespotu můžete objevit zkratky S- sever, V- východ, Z- západ, J- jih, SZ- severozápadní, SV- severovýchodní, JZ- jihozápadní a JV- jihovýchodní.
Rychlost větru
Rychlost větru se určuje přesným vyjádřením jeho rychlosti a to buď v uzlech, metrech za sekundu a nebo kilometrech za hodinu. Také se často můžete setkat s udáváním rychlosti dle stupňů podle Beaufortovy stupnice.
Kvalita větru
Kvalitou větru se rozumí jeho stabilita. To je rozdíl mezi jeho průměrnou rychlost za časové období 1 -5 minut a nárazovou rychlostí větru (maximální rychlost při jednorázovém nárazu).
TYPY VĚTRŮ
Pasát
Oceánské pasáty, typ větrů vznikající v oblasti kolem rovníku. Jedná se o typ větru proudícím převážné v tropických oblastech. Nejčastěji vanou ze severovýchodu na severní polokouli a z jihovýchodu na jižní polokouli. Tyto větry jsou velmi stabilní a dlouhodobé. Mezi nejznámější KITESPOTY, kde se můžete setkat s pasáty jsou: Východní pobřeží Brazílie od města Natal až k Jericoacoara, větší část Karibského moře (přesněji jižní Karibik), a také východní pobřeží Asie.
Mořská bríza
Nám také známa jako termika, vzniká téměř jako každá vítr díky rozdílu tlaku na dvou různých místech. Jen bríza je specifická v tom, že rozdílu tlaku je dosaženo díky rozdílným teplotám nad vodní plochou a pevninou.
Stručné vysvětlení funkce Brízy: Přes noc se vodní plocha daleko déle udrží zahřátá než pevnina, vzduch nad pevninou je tedy studenější a tlačí se pod teplý vzduch nad vodní plochou, který vytlačí nahoru. Kde se ochlazuje Naopak přes den se pevnina daleko rychleji zahřívá a studený vzduch nad mořem se tlačí pod teplý vzduch nad pevninou. Mezi nejznámější kitespoty kde se můžeme setkat s termickým prouděním je Lefkáda v Řecku, spoty na Sardinii, Viganj v Chorvatsku a La Stagnone na Sicílii.
Bóra
Je severní až severovýchodní padavý vítr na Jadranu, v Řecku, Rusku a Turecku. Název Bora si tento typ větru získal podle boha Boreas, bůh severního větru.
Bora je nejsilnější v době, když se tlaková výše usadí nad vrcholy hot, zatímco nad teplám Jadranem vládne tlakový níže. Pak, co se vzduch začne v noci ochlazovat a houstnout bora začne nabírat na síle. Bora v některých místech může dosahovat rychlostí až 220 Km/h. Tento typ větru můžeme pocítit v období podzimu na pobřeží Chorvatska.
Mistrál
Je to vítr, který vane z pevniny směrem do moře. Vyskytuje se hlavně v zimě a létě, kdy je velmi chladný. Provází ho slunečné počasí.. Vane při pobřeží do výšky 300m. Jedná se o silně vanoucí vítr ze severu a severozápadu.
Meltemi
Nejznámější vítr v Řecku, někdy také nazývaný Etesian. Začíná foukat od května a konči někdy v září. Jedná se proudění vzduchu, které vane přes ten a k odpoledni vždy zesiluje až na hodnoty okolo 22 – 25 Km/h. Jeho možnosti jsou neomezeny a jsou případy kdy vítr foukal takovou silou, že zastavil i leteckou dopravu. Mezi známé spoty, na kterých se můžete s tímto větrem setkat patří, kitespoty na Rhodosu, Kosu, Naxos, Santoríni
Monzun
Takhle se nazývá pravidelný vzdušný proud, který v některých částech světa mění směr se změnou ročního období. Monzumy se objevují v Africe, Severní Americe a v Asii. Právě v Asii na Indickém subkontinentu hrají obrovskou roli co se týče vláhy. Kitespoty, kde se jezdí právě díky monzunového proudění jsou například Kalpitiya na Sri Lance, ale také v určitém období na několika spotech v Indonésii a Thajsku
Typu větrů, které se na naši zemi objevují je daleko více. Zde jsme vám shrnuli ty o kterých nejvíce slýcháváte při vašich cestách za větrem.